miasto

Ustrzyki Dolne to jedna z popularnych miejscowości turystycznych znajdujących się w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim. Miasto leży nad rzeką Strwiąż, na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej – trasy turystycznej samochodowej i rowerowej. Ustrzyki Dolne cieszą się także dużym powodzeniem zimą, gdzie przybywa tu wielu miłośników narciarstwa i snowboardu. Żyje tu około 9,3 tysiąca osób.

Historia Ustrzyk Dolnych

O mieście pierwszy raz mówi się pod koniec XV wieku – wtedy to król Jan Olbracht miał oddać tereny te w dzierżawą Iwonii Janczonowiczowi z Siedmiogrodu. W 1509 roku miała miejsce lokacja wsi, wówczas pod nawą Ustryk. Miejscowość rozwijała się, później przechodziła z rąk do rąk, należała między innymi do Ossolińskich, Mniszchów, Piaseckich, Laskowskich czy Nanowskich. W trakcie I wojny światowej toczyły się tu walki wojsk rosyjskich i austriackich. Miasto podczas II wojny światowej zajęte było przez Armię Czerwoną. Od 1951 roku Ustrzyki Dolne należą do Polski.

Zabytki, które warto zobaczyć

Wśród najbardziej znanych zabytków w Ustrzykach Dolnych znajdują się w szczególności neogotycki kościół rzymskokatolicki pochodzący z początku XX wieku, w którym przechowywana jest pochodząca z XVII wieku ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Także warto zobaczyć murowaną cerkiew greckokatolicką z XIX wieku oraz dawną cerkiew w Strwiążku także z tego okresu, kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej z XIX wieku, ponadto budynek byłej synagogi z cmentarzem żydowskim.

Turystyka w Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki Dolne mają świetnie rozbudowaną infrastrukturę narciarską, dlatego nazywane są także często zimową stolicą Podkarpacia. Znajduje się tu Stacja Narciarska Laworta, Stacja Narciarska Gromadzyń, wyciągi na Małym Królu, a także trasy biegowe. Zaprasza także Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, szlaki spacerowe, piesze, rowerowe.

Powrót do góry
facebook